אודות

ככל שאני זוכה להעמיק בלימוד של התורה היהודית, כך אני נדהם מכמה המסורת היהודית רלוונטית לאתגרים שפוקדים אותנו בתחילת המאה ה-21. אין כמעט פיסת חיים בעולם המודרני שמסורת ישראל לא נוגעת בה בצורה כזו או אחרת. פערים חברתיים, משבר הליברליזם, בינה מלאכותית, התחממות גלובלית, מגדר או האופן שבו אנחנו מבינים ועושים חינוך – ביהדות, ובמסורות העתיקות בכלל, חבויים מפתחות לפיצוח אתגרי העתיד. השאלה איננה האם המסורת היהודית רלוונטית לעתידנו – השאלה היא כמה נצליח לרתום לעתידנו מכל מה שהיא מורישה לנו.

נולדתי ב-1981 וגדלתי בבית שנושם אמנות ותרבות. היינו משפחה מטיילת, וילדותי זכורה לי כמסע מתמשך של נסיעות, טיסות והפלגות, ומעברים תמידיים בין שעונים, אקלימים ושפות. מגיל צעיר נחשפתי לתרבויות ומסורות שלימדו אותי לפקוח את העיניים אל המגוון והעושר שבעולם, והכרתי מקרוב אנשים ונופים שמלווים אותי עד היום.
משנת 2006 אני מלמד במסגרות שונות, פורמליות ובלתי פורמליות, חינוכיות ואקדמיות, במטרה לחלוק עם תלמידיי את העושר הזה.

אני דוקטורנט בביה״ס למדעי היהדות באוניברסיטת תל-אביב. בעשור האחרון אני חוקר את אחד הנושאים הכי מעניינים שאני מכיר – הנבואה העברית. את הנבואה אני בוחן מכיוונים תרבותיים, אמנותיים ופוליטיים. נביאי ישראל עסקו בצדק חברתי ושחיתות שלטונית, בצביעות דתית ובחוסן הרוחני והערכי של החברה, והם עשו זאת באמצעות פרפורמנס ושירה. דת, אמנות ופוליטיקה – מה עוד אפשר לבקש. 


משנת 2013 אני כותב בעיתונות וברשת ביקורת תרבות על העידן-החדש, התחדשות יהודית, על הקשרים שבין דת, מדע וטכנולוגיה, דת וכלכלה, דת ותרבות פופולרית, ואני מתעניין גם בשמאניזם, קבלה וחסידות. בכל נושא שאני מתעמק – יותר מכל חשובים לי ערוץ התקשורת שהוא פותח בפניי למפגש עם אנשים נוספים, הרלוונטיות שלו לימינו והאופן שבו היא ניתנת למיצוי.

את הנושאים האלה אני מלמד בקורסים וקבוצות פרטיות ואני מרצה עליהם במגזר הציבורי, במגזר העסקי ובמגזר השלישי.

בשנת 2014 התחלתי לערוך חופות אלטרנטיביות. הטקסים שאני עורך הם הלכתיים אלטרנטיביים. הם מתקיימים על פי הנוסח המסורתי ולפי כללי ההלכה, כדת משה וישראל, אבל לא דרך הרבנות. במקרים גבוליים, אני לומד את הסוגיות ומוצא פתרונות יצירתיים. לפני שנה נבחרתי להשתתף כעורך הטקסים בתכנית הדוקו-ריאליטי ״חתונה ממבט ראשון״, בקשת 12, וזו הייתה הזדמנות טובה להעלות לסדר היום, בפריים טיים, את הנושא של חופש נישואין בישראל.

אני גם מלמד נערים ונערות לקראת עליה לתורה בטקס בר/בת מצווה.

באתר שלי תוכלו למצוא עשרות מאמרים, כתבות ומסות הגותיות שכתבתי מאז 2013 בעיתונות ובכתבי עת, כמו גם ראיונות שלי עם יוצרים מעניינים, וראיונות שנעשו איתי בנושאי המחקר שלי, על מסעותיי בעולם, על מופעים אמנותיים בהם השתתפתי או סביב התכנית ״חתונה ממבט ראשון״ בקשת 12. תוכלו גם להתעדכן על הרצאות וקורסים שמתקיימים קרוב אליכם.

מקווה שתיהנו.

שלכם,
יותם

ליצירת קשר עם יותם יזרעאלי

פנו כאן ליותם יזרעאלי להזמנת טקס או הרצאה: